دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

نشست توجیهی قوانین انتخابات در رشت برگزار شد

ایسنا/گیلان نشست توجیهی قوانین انتخابات ویژه اصحاب رسانه با سخنرانی جواد شفیعی‌ثابت، دبیر ستاد انتخابات گیلان در تالار مرکزی رشت برگزار شد.


جواد شفیعی‌ثابت امروز، ۶ آذرماه در نشست توجیهی قوانین انتخابات که در تالار مرکزی رشت برگزار شد، با اشاره به تغییرات جدید قوانین انتخابات اظهار کرد: قانون انتخابات این دوره در ۱۰ فصل تنظیم شده که در ماده ۷۰ این قانون به موارد مجاز در تبلیغات تاکید شده است.


وی با بیان اینکه بر اساس قانون انتخابات مدت مجاز تبلیغات یک هفته بوده و خارج از این خلاف قانون است، افزود: در مدت زمان انجام تبلیغات داوطلبان می‌توانند از همه ظرفیت‌های مجاز برای تبلیغات استفاده کنند، حتی این دوره برای اولین بار امکان تبلیغات در فضای مجازی هم فراهم شده است.


دبیر ستاد انتخابات گیلان با بیان اینکه هیات رسیدگی به جرائم پیشگیری از تخلفات انتخابات بر عهده دادگستری است، گفت: صلاحیت‌ها به واسطه تخلف در تبلیغات می‌تواند تغییر کند؛ بهره‌مندی از تصویر اشخاص مدیر به نفع یا ضرر نامزدها، احزاب، جناح و غیره در جریان انتخابات ممنوع است لذا اصحاب رسانه به عنوان چشمان بیدار جامعه هرگونه سوءگیری در رفتار مدیران و مسئولان را گزارش کنند.


شفیعی‌ثابت با تاکید بر اینکه هیات بررسی تبلیغات انتخابات فقط در استان داریم، تصریح کرد: هیات بررسی تبلیغات استان شامل ۵ عضو اصلی نظیر مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، مدیرکل صدا و سیما، نماینده استاندار، دادستان و رئیس هیات بازرسی است که دارای حق رای هستند و سه عضو علی البدل هم دارد.


وی بیان کرد: اصلاح قانون انتخابات فرصتی را فراهم کرده که با استفاده از ظرفیت‌های قانونی برخی اماکن و فضای عمومی دولتی را در اختیار داوطلبین به صورت مساوی قرار دهند، بر این اساس به دستگاه‌ها ابلاغ کردیم تا ظرفیت‌هایی نظیر سالن‌های همایش را همراه قیمت‌گذاری اعلام کنند.


دبیر ستاد انتخابات گیلان ادامه داد: بر اساس ماده ۷۳ انجام هرگونه تبلیغات و فعالیت انتخابات در ساعت اداری ممنوع بوده و بعد از آن بلامانع است، افرادی که به عنوان ناظرین صندوق انتخاب می‌شوند باید ضمن اعتقاد به اسلام، سواد خواندن و نوشتن، عدم سابقه کیفری، عدم محکومیت جرائم انتخاباتی داشته باشند و همچنین در فضای مجازی و رسانه‌ها تا زمانی که بررسی صلاحیت‌ها انجام نشده نباید از کلمه داوطلب استفاده شود.

منبع خبر: خبر گزاری ایسناآخرین اخبار,پربازدید ترین اخبار, اخبار روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *