دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

پرده کعبه در کاخ نیاوران

قطعه‌ای از «پرده کعبه» و تابلو نقاشی با عنوان «ذبح اسماعیل» به مناسبت عید قربان و عید غدیر در کاخ موزه اختصاصی نیاوران به نمایش گذاشته شد.


به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، نقاشی «ذبح اسماعیل» کاری از «اسماعیل جلایر» است که در قرن ۱۳ خورشیدی با تکنیک رنگ روغن روی بوم خلق شده و متعلق به گنجینه آثار کاخ صاحبقرانیه است و به مناسبت اعیاد یادشده، در کاخ نیاوران در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته است.


این تابلو با شماره اموالی ۱۴۹۶۰ در ۱۱ مردادماه سال ۱۳۹۶ با شماره ثبتی «۵۵۸ث» در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده  است.


«پرده کعبه» در کاخ نیاوران


«پرده کعبه» که در سال ۱۳۸۸ هجری قمری مقارن با ۱۳۴۷ خورشیدی از طرف پادشاه وقت عربستان، ملک فیصل به پهلوی دوم هدیه شده بود، دیگر اثری است که به نمایش درآمده است. انواع دوخت موجود در این پرده شامل نواردوزی، گلابتون‌دوزی، برجسته‌دوزی، فتیله‌دوزی و نگاره‌دوزی است و دارای حاشیه با تزیینات گل ریسه‌ای و لچک و ترنج با نقش بهشتی است. همچنین روی این پرده آیه ۱۲۸ سوره «بقره» با خط ثلث نوشته و دوخته شده است.


«پرده کعبه» در کاخ نیاوران


مراحل بافت «پرده کعبه» شامل رنگ‌آمیزی، بافت خودکار، بخش آزمایشگاهی، بخش چاپ، نقش اندوزی و بخش جمع‌آوری پرده است. پرده کعبه از ۷۰۰ کیلوگرم ابریشم سیاه بافته می‌شود. همچنین ۱۲۰ کیلوگرم طلا و ۲۵ کیلوگرم نقره در بافت آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. ارتفاع پرده خانه خدا ۱۴ متر و طول آن ۴۵ متر است که از ۵ قطعه تشکیل شده و هر قطعه یک طرف کعبه را پوشانده و قطعه پنجم هم درِ کعبه را در برمی‌گیرد. هر سال پس از شست‌وشوی کعبه با گلاب ناب ایرانی پرده جدید در روز ۹ ذی‌الحجه (روز عرفه) تعویض و پرده سال قبل به صورت تکه‌تکه به سران کشورهای اسلامی اهدا می‌شود.

منبع خبر: خبر گزاری ایسناآخرین اخبار,پربازدید ترین اخبار, اخبار روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *